Татарстан Республикасы сөт эшкәртү күләмен арттыра

2020 елның 24 июле, җомга

Сөт базарын  өйрәнү үзәге мәгълүматлары буенча 2019 елда  Татарстан Республикасы  сөт эшкәртү күләмен 11,6% ка 1млн.га кадәр арттырган.  Республиканың предприятияләре эшкәртү көчләрен үстерә, сөт  продукциясе чыгаруны арттыра. Татарстан чимал базасы һәм сөт сәнәгате үсеше арасындагы  аерманы  бетерергә омтыла.

Татарстан Республикасы – Россиядә иң эре  сөт җитештерүчеләрнең берсе. 2019 елда республиканың  авыл хуҗалыгы оешмалары һәм крестьян фермер хуҗалыклары   1350,5 мең тонна  сөт җитештергәннәр. Бу 2018 ел белән чагыштырганда  4,2% ка  күбрәк.  Татарстан шулай ук  эшкәртелмәгән сөтне экспортлаучы эре регион булып тора. Шулай ук регион оешмалары сөт эшкәртү күләмнәрен арттыру өстендә эшли.   2019 елда Татарстанда  сөт сәнәгатендә эшкәртү көчләре дефициты 13% ка кимегән. Сөт эшкәртү күләме 11,6% ка 1млн. тоннага кадәр арткан.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: